Skip to content Skip to footer

Somfy (Francie)

Vývoj produktů pro chytrou domácnost

Somfy dosahuje produktivity se SLS tiskárnami od společnosti Sinterit

Společnost Somfy, světový lídr v oblasti automatického ovládání domovních a stavebních dveří a oken, je také technicky zdatnou společností. S využitím aditivní výroby pro účely prototypování se společnost Somfy vydala na cestu od outsourcingu k založení vlastní laboratoře pro 3D tisk. Nyní využívá 3D tiskárny Sinterit Lisa PRO a Lisa X, aby dosáhla ještě větší přesnosti a svobody designu.

S vrcholem inovací na dohled

Cluses je malé francouzské městečko ležící v údolí Arve, mezi Ženevou a Chamonix. Pokud jste horští cyklisté, bude vám trvat asi dvě hodiny a 1500 výškových metrů, než se dostanete na Tête de la Sallaz, kde si můžete vychutnat nádherný výhled na horu Blanc. Pokud se ale rozhodnete zůstat v údolí, Somfy může být tou správnou destinací. Jeho rozsáhlý komplex s výhledem na řeku Arve představuje největší společnost ve městě. A právě zde již více než 50 let skupina Somfy zlepšuje životní podmínky pomocí automatizace tím, že navrhuje a vyvíjí řešení pro pohodlí, bezpečnost, úspory energie a osobní autonomii. Výzkumné a vývojové centrum, které se nachází o několik set metrů dál, je skutečným domem aditivní výroby.

Domov pro aditivní výrobu

Budova výzkumu a vývoje je působivá, ale pro společnost, která je držitelem více než 2280 patentů, je to vysvětlitelné. Kromě toho v Cluses vlastní Somfy dalších 16 inovačních center po celém světě. Zde, ve Francii, najdete téměř všechny dostupné technologie 3D tisku, které zapadají do agilního a inovativního myšlení společnosti.

Od FFF (FDM) k SLS

Když společnost Somfy spustila oddělení aditivní výroby ve svém výzkumném a vývojovém centru, záměrem bylo otevřít mysl novým možnostem. Na začátku společnost Somfy využívala k získávání prototypů dodavatele třetích stran. Šlo téměř výhradně o tisk technologií FDA. S rostoucími nároky a vývojem v oblasti 3d tisku později přešla k technologii SLS.

“Prvním krokem je prototypování”,Jonathan Caillat, manažer dílny aditivní výroby a mechaniky, popisuje nápad společnosti Somfy implementovat 3D tisk do svých procesů. “Využití aditivní výroby k navrhování nových produktů nebo k vylepšování těch stávajících je však jen výchozím bodem. Výroba dílů pro továrny je druhým krokem. K tomu potřebujete více materiálů s různými vlastnostmi. To je to, co Somfy právě teď dělá. Posledním krokem je výroba náhradních dílů pro koncové uživatele”, dodává.

Proč SLS?

“Hlavním důvodem, proč společnost Somfy sáhla po technologii SLS od společnosti Sinterit, byla produktivita. Tisk mnoha kusů v jedné šarži změnil pravidla hry,” říká Philippe Bendel, vedoucí vývoje aditivní výroby.

Technologie 3D tisku SLS je nejlépe známá jako předvídatelná technologie aditivní výroby. Designéři si jej vybírají z několika důvodů. U nepráškových technologií, jako je FFF (FDM) a SLA, musíte do modelu přidat speciální podpůrné struktury, abyste zabránili jeho zhroucení během tisku. V SLS nejsou potřeba žádné podpěry, protože nespékaný prášek, který obklopuje výtisky v tiskové komoře, se sám stává podpěrou. Usnadňuje také vývoj pohyblivých dílů s komplikovanou vnitřní geometrií nebo hladkými povrchy – je těžké si vrstvy vůbec všimnout. Výtisky SLS jsou známé svou odolností, a protože je prášek po tisku opakovaně použitelný, stává se také ekonomickým řešením.
Somfy používá tiskárny Sinterit Lisa Pro a Lisa X mj. k prototypování. Příkladem je díl, který byl dříve obroben jako podpěra štítku. To bylo dříve poměrně nákladné. Nyní, když se tiskne na 3D tiskárně, je snížení nákladů zcela zásadní.
Další část se používá pro reduktory motoru. Otáčí se vysokou rychlostí a rozvádí mazivo do reduktorů. Tato malá součástka, i když je vyrobena pomocí CNC, stála asi 50-100krát více než při 3D tisku s Lisa X. Nemluvě o tom, že strojní výroba tohoto dílu je extrémně náročná, kvůli potřebné přesnosti. “S SLS můžeme zajistit produktivitu”, zdůrazňuje Jonathan Caillat.
“Vyrábíme také díly, které jsou jak 3D tištěné, tak obráběné, stejně jako toto zařízení, kde je kryt vytištěn na 3D tiskárně a odnímatelný elektrický obsah je obroben.”
Zkušenosti společnosti Somfy dokazují, že technologie 3D tisku přináší netušené možnosti a významnou úsporu nákladů.

Nahoru