Cookies management by TermsFeed Cookie Consent Technologie SLS | CADMIA 3D s.r.o.

SLS 3D tiskárny | Některé mýty o SLS tisku

Technologie SLS a její možnosti

Technologie SLS 3D tisku je tou nejpokročilejší ze současných technologií. Umožňuje dosáhnout vynikajících výsledků stran složitosti výtisků, jejich odolnosti a povrchových úprav. Tam kde jiné technologie končí SLS 3D tisk začíná.

Díky tomu má stále širší využití v různých (nejen) průmyslových odvětvích. Nezřídka jsou již dnes výrobky ze SLS 3D tiskáren součástí automobilů, elektroniky, spotřebičů, různých strojních zařízení, a podobně. Své místo si SLS 3D tisk získal také ve zdravotnictví (výroba protéz, edukační pomůcky pro mediky, apod.).

SLS technologie je také pro svou kombinaci nákladů na díl, vysokou efektivitu a škálu zavedených materiálů oblíbenou volbou mezi inženýry pro funkční prototypování a taktéž velmi vhodnou alternativou ke vstřikování pro maloserie.

SLS technologie (Selective Laser Sintering) funguje na principu spékání (slinování) materiálu – prášku, a to pomocí počítačem řízeného laseru. To umožňuje produkovat výtisky, které jsou daleko přesnější, pevnější a odolnější.
 

Potřeba dalšího zdokonalování přinesla velkou poptávku i po jiných materiálech. Byly vytvořeny další materiály – prášky z polyamidů (např. PA11 či PA6), popřípadě další materiály z elastomerů (TPU, TPE)


Nejčastěji používaným materiálem pro SLS tisk jsou polyamidy, zejména Nylon (PA12), který tvořil až donedávna drtivou většinu z použitých materiálů. Nylon je totiž díky své lehkosti, pevnosti, pružnosti a odolnosti (náraz, chemikálie) velmi oblíbeným materiálem pro jeho široké využití.

Ukázka materiálu PA12

SLS 3D tiskárny

Nabídka 3D SLS tiskáren je dnes již poměrně široká a je schopna uspokojit nejrůznější potřeby zákazníků co do kapacity, výkonu i prostorové náročnosti, ať už v oblasti protypování, sériové výroby či edukace.

Široká nabídka však přináší určitá úskalí při výběru správné SLS 3D tiskárny.

Prvním úskalím může být značka spotřebního materiálu

Je na místě ověřit si, zda lze k 3D tisku na konkrétní tiskárně použít bez rizika i jiný spotřební materiál, než ten dodávaný výrobcem. Případná povinnost tisknout výhradně z prášků výrobce tiskárny, způsobená nemožností uživatelsky nastavit typ prášku v obslužném software a firmware tiskárny, je velmi limitující. SLS 3D tiskárny nabízené společnosti CADMIA 3D jsou od počátku konstruovány jako otevřené a dosahují prvotřídních výsledků i při použití spotřebního materiálu konkurenčních značek.

Druhým úskalím pak může být omezení pro konkrétní typ spotřebního materiálu

Všechny SLS 3D tiskárny jsou dnes konstruovány pro použití nejrozšířenějšího materiálu PA12. Na trhu dnes však existuje mnohem širší portfolio prášků, které však ne všechny tiskárny podporují. Jde například o elektrostatický či karbonový prášek, respektive četné flexibilní materiály o různé tvrdosti dle stupnice SHORE. Podpora širšího spektra prášků je tak zásadní vlastností určující budoucí možnosti využití tiskárny.

 

Některé mýty o SLS tisku

SLS 3D tisk provází i některé mýty a těmi nejčastějšími jsou:

Mýtus č. 1 – SLS 3D tisk je výrazně dražší než ostatní technologie

Toto je velmi relativní. Špičková technologie nemůže být z logiky věci levná. Vždy ale záleží na konkrétních podmínkách a situaci. SLS 3D tisk může být pro mnoho uživatelů, vzhledem k jejich potřebám a složitosti projektů, naopak tím ekonomicky tím nejvýhodnějším řešením s vysokou návratností investice.

Mýtus č. 2 – spotřební materiál pro SLS 3D tisk je toxický

Toto do určité míry platilo v začátcích 3D tisku jako takového. Ultrajemné částice emitované FDM tiskárnami skutečně mohli mít škodlivé účinky při vdechování, podobně jako kouření.

To se v našem případě moderního SLS tisku nestane, protože částice používané při tisku SLS jsou mnohem větší, což ztěžuje jejich zvednutí do vzduchu. Přesto ale doporučujeme používat ochranné rukavice, brýle a masky. Ne však kvůli toxicitě prášků – jsou zcela bezpečné, splňují všechny normy, mají všechny požadované bezpečnostní certifikáty – ale čistě jako mechanickou a hygienickou ochranu.

Mýtus č. 3 – tiskárna s příslušenstvím vyžaduje hodně místa

Dříve tomu tak bylo. Stroje SLS bývaly velkými průmyslovými monstry, zcela nevhodnými pro domácí/kancelářské použití, s celou firemní infrastrukturou vyhrazenou pouze pro manipulaci s práškem. Nyní to již neplatí. I profesionální SLS 3D tiskárna se vejde na běžný pracovní stůl.

Mýtus č. 4 – manipulace s práškem je složitá a časově náročná

To opravdu skutečně není. Dřívější ruční prosívání prášků nahradily automatické technologie, takže tuto činnost jednoduše zvládne opravdu každý v krátkém čase.

.
Pavel Nikl

Zavolejte Pavlovi nebo vyplňte formulář
a on se ozve Vám, jak nejdříve to půjde

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.