Cookies management by TermsFeed Cookie Consent Post-processing | CADMIA 3D s.r.o.

I sebelepší výtisk občas potřebuje post-processovou úpravu

Její správné provedení odlišuje skvělý výsledek od dobrého a výtečného tiskaře od průměrného, jde zejména o:

Pískování

V pískovacích zařízeních se výtisky zbavují zbytkového prášku po běžném prvotním hrubém očištění. Dochází přitom k jemnému obroušení povrchu výtisku. Někdy je pískování nahrazeno tzv. omíláním ve speciální míchačce.


Před


Po

Pokovení

Po léta používaná technologie pokovení (elektroforming neboli galvanoplastika) si našla cestu i do 3D tisku. Pokovit dnes lze jak výtisky z FDM či SLS tiskárny, tak i výtisky z pryskyřice. Jde však o velmi náročný a sofistikovaný proces, který stále prochází vývojem. Ve  spolupráci s  největšími odborníky v ČR se podílíme na dalším zdokonalování tohoto post-processu.


Před


Po

Barvení

Jde o post-process, jehož cílem je snížení přilnavosti nečistot, zvýšení otěruvzdornosti, popřípadě zlepšení vodotěsnosti výtisků ze SLS 3D tiskárny. Provádí se tzv. máčením v horké lázni obsahující požadované barvivo, kdy zůstává rozměrová přesnost dílu zachována. Barva prostupuje až 0,5mm do hloubky výtisku. I v případě podření výtisku zůstává výtisk neustále celobarevný. Barvením však nelze dosáhnout lesklého povrhu výtisku.


Před


Po

Lakování

Lakováním lze docílit lesklého či matného povrchu. Tato úprava se nijak neliší od běžného lakování plastových či kovových výrobků. Podmínkou pro finální kvalitní povrch je však velmi pečlivé očištění samotného výtisku od zbytkového prášku a nanesení laku v několika vrstvách. Tato metoda je poměrně časově náročná, a nelze ji zcela přesně automatizovat. S tím se pojí i její vyšší ekonomická náročnost.

 

Vyhlazování

Tzv. vaporováním lze u výtisků z FDM tiskáren docílit vyhlazení viditelných vrstev do lesku či matu. Jde o velmi pokročilou technologii, díky které dostanou výtisky přirozenější vzhled bez viditelných struktur.


Před


Po

Pavel Nikl

Zavolejte Pavlovi nebo vyplňte formulář
a on se ozve Vám, jak nejdříve to půjde

Odesláním kontaktního formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů podle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.